Array
 

На запитання батьків відповідає дитячий лікар вищої категорії Солонько Галина Миронівна

Оцініть матеріал!
(5 голосів)

pic-1Хто з нас не переживав страх, переступаючи поріг стоматологічного кабінету? Кого не кидало в піт лише при думці про лікування зубів та бормашину? У кого з батьків не стискалось серце, коли вимушено садив довірливе маля в стоматологічне крісло? І чи можна собі уявити, що діти залюбки спішать до стоматолога, радіють із цього і не відчувають жодного страху?

Виявляється, можна.

І сьогодні – наша розмова із   доцентом кафедри  стоматології  дитячого віку Львівського Національного Медичного Університету ім. Данила Галицького, лікарем вищої категорії, головою Львівського обласного осередку Української Асоціації профілактичної та дитячої стоматологїї  Солонько Галиною Миронівною. 

 

1. Коли вперше слід з дитиною звертатись до стоматолога?

Спостереження за станом зубів і всієї ротової порожнини слід починати одразу ж після  прорізування  перших зубів (6-8 міс.). Досвід показує, що вже у віці 1,5 року у дитини можуть бути ураженими 2, 4 або більше зубів.

Хочу наголосити, що звертатись слід лише до дитячого стоматолога. Тільки дитячий стоматолог  зможе адекватно оцінити ситуацію та діагностувати будь-яке стоматологічне захворювання у дитини, виходячи із вікових особливостей та стадії розвитку того чи іншого зуба, виявити фактори ризику розвитку карієсу та зубо-щелепових деформацій, дати Вам рекомендації щодо вигодовування дитини, догляду за ротовою порожниною, пояснить роль і значення молочних зубів для збереження здоров’я  дитини. Я думаю, що всі батьки хотіли б, щоб їхні діти ніколи не знали, що таке зубний біль – і на сьогоднішній день  це можливо, але лише в тому випадку, коли  вчасно звернутись до лікаря.

 

2. Але поширена думка, що молочні зуби можна не лікувати, адже» вони не болять», "все одно з часом випадуть" ,» в них немає „нервів” та ін.    

Це дуже хибна думка! До лікування тимчасових зубів слід відноситись не менш ретельно, ніж до постійних. Задовільний стан тимчасових зубів дозволить не лише забезпечити повноцінне функціонування всієї зубо-щелепової системи з моменту прорізування  у 6-8 місяців до 10-12 років (тобто до закінчення зміни молочних зубів на постійні), збереже та підготує місце для прорізування майбутніх постійних зубів, але і сприятиме формуванню та прорізуванню здорових постійних зубів.  Неліковані тимчасові зуби можуть негативно впливати на зародки постійних, викликаючи в них захворювання та вади розвитку, або навіть загибель постійних зубів. Крім того, саме неліковані молочні зуби можуть стати одонтогенними вогнищами інфекції та  причиною виникнення багатьох загальних захворювань у дитини -  ревматизм, лімфаденіт, хронічний тонзиліт, захворювання шлунково- кишкового тракту, вогнищеве облисіння, бронхіальна астма та ін.

 

3. Відомо, що лікування зубів – процедура не із приємних. Як попередити страх дитини перед лікуванням у стоматолога ?  

Перш за все, не вести у присутності дитини розмови про біль чи неприємні відчуття і Ваш  особистий страх під час лікування. Можна взяти з собою дитину на прийом до лікаря , щоб вона звикала до обстановки в стоматологічному кабінеті, переконувалась у доброзичливості персоналу. Щоб дитина не боялась лікувати зуби, можна з нею гратись «у зубного лікаря» з її улюбленими іграшками. Перший візит до стоматолога Вашого сина чи доньки повинен бути лише” ознайомчим”. Лікар знайомиться з дитиною, показує їй інструменти та обладнання кабінету, оглядає зубки, а власне лікування починає із наступного візиту.

 

4. Але ж є такі діти, які вже панічно бояться стоматолога і навіть не сідають у стоматологічне крісло? Адже за даними ВООЗ 75% дорослих бояться відвідин стоматолога, а у третини дітей є вроджений страх перед лікуванням зубів?

У таких випадках при неможливості налагодити контакт та співпрацю з дитиною використовується санація  під загальним знеболюванням ( наркозом).У той час, коли дитина під наглядом анестезіолога перебуває під наркозом, стоматолог має можливість швидко і якісно здійснити санацію ротової порожнини, особливо якщо це великий об”єм лікування (інколи 10-14 зубів, включаючи видалення).Такий метод дозволяє надати справді якісну стоматологічну допомогу широкому колу дітей,( особливо раннього віку- до трьох-чотирьох років) які її потребують, уникнути ускладнень та стресових ситуацій, попередити майбутній страх перед лікуванням

 

5. Як  можна діагностувати початкові ураження зубів карієсом у дітей?

Для цього існує спеціальна лазерна транслюмінісцентна діагностика карієсу за допомогою приладу” Diagnodent”. Суть її у тому, що лазерний промінь здатен вловити найменші початкові невидимі оку лікаря ураження емалі і вивести їх на дисплеї у вигляді цифрових значень. Крім того, багато стоматологів вже мають можливість користуватись інтраоральною (внутрішньоротовою) відеокамерою, яка дає можливість вивести на екран монітора  зуб у збільшеному вигляді та побачити початкові  каріозні ураження. Таким чином, лікар має можливість не помилитись в діагностиці, вчасно почати лікування, попередити ускладнення, переконати батьків у необхідності лікування.

 

6.Відомо, що ставлення до профілактики  карієсу у нашого населення досить скептичне. Чи існують дійсно ефективні профілактичні заходи, які слід проводити дітям з метою збереження зубів?

Найпоширенішим та найефективнішим заходом є герметизація фісур зубів – профілактичне покриття боріздок і ямок здорового зуба спеціальним лаком, який попереджує розвиток карієсу та сприяє дозріванню емалі. Особливо це стосується перших корінних зубів, які прорізуються у дитини у віці 5-6 років і 82% яких уражуються карієсом в перший же рік після прорізування. Не менш ефективною є і ремінералізуюча терапія, яку рекомендує Ваш дитячий стоматолог. 

 

pic-2

7. Чи можна проводити герметизацію фісур молочних зубів?

Можна, і навіть потрібно. Проте герметизація в даному випадку буде ефективною, якщо здійснити її у віці 2,5-3 роки. А це той вік, коли досить важко досягнути співпраці із дитиною і отримати її згоду на будь-які маніпуляції у ротовій порожнині. У зв’язку із цим, а також із пізнім звертанням батьків до стоматолога, така маніпуляція на молочних зубах проводиться досить рідко. 

 

8.Більшість людей звертається до лікаря лише тоді, коли щось турбує ,зокрема, болить зуб. Як часто, на Вашу думку, слід звертатись до стоматолога ,щоб попередити  виникнення таких ситуацій?

Переважно контрольні огляди слід проводити не рідше, ніж 1 раз на 6 місяців. Проте лише лікар може визначити частоту необхідних візитів до стоматолога в залежності від стану зубів та здоров’я дитини. Регулярні візити до стоматолога допоможуть виявляти перші ж ознаки захворювання та вчасно почати лікування. До того ж, в багатьох приватних клініках адміністратори нагадують  про те, що підійшов термін контрольного огляду, а тому Вам не треба слідкувати за терміном візиту.

 

9. Чи Ваша робота на кафедрі стоматології дитячого віку якимось чином впливає на практичну роботу із пацієнтами в приватній клініці?

Викладацька робота та науково-обгрунтований підхід дають можливість надзвичайно серйозно  та аргументовано підходити до організації лікувальної роботи з дітьми, діагностики захворювань, вибору методів лікування та профілактики індивідуально для кожного пацієнта, вчасно виявлятити фактори ризику розвитку захворювань зубощелепової системи.

 

 

10. Яка, на Ваш погляд, найбільш важлива проблема дитячої стоматології на сучасному етапі?

Одне із основних завдань стоматології – розробка та впровадження сучасних засобів профілактики  карієсу для зменшення його поширеності серед дітей регіону. Поряд з цим існує проблема раннього карієсу у дітей. На жаль, за останні 10 років значно зросла ураженість карієсом у дітей до 3-х річного віку. На сьогодні 6 із 10 дітей мають уражені карієсом зуби, і часто кількість цих зубів у однієї дитини становить 8-  10 і навіть 14-16 зубів. Така ситуація становить серйозну загрозу здоров’ю дитини як вогнище хронічної інфекції, приводить до поганого самопочуття, може негативно впливати на розвиток постійних зубів і прикусу. 

 

11. Назвіть основні причини такої ситуації.

Ранній карієс у дітей називається «пляшечковим», адже виникає внаслідок нічного пиття солодких напоїв дитиною тривалий час. Це перетворюється у шкідливу звичку, дитина за ніч може випивати до 1,5 л солодких напоїв, які постійно «бродять» у ротовій порожнині. Батьки використовують пляшечку як заспокійливий засіб і в майбутньому не можуть відівчити дитину від цього. Така ж ситуація спостерігається і при тривалому безладному грудному вигодовуванні (більше одного року). 

 

12. Як же попередити виникнення пляшечкового карієсу?

Ми своїм пацієнтам даємо наступні рекомендації:

  • Не привчати дитину до нічного пиття з пляшечки
  • Вчити дитину пити із горнятка, як тільки вона зможе це зробити (1 рік – 1 рік 2 місяці)
  • Не використовувати пляшечку як заспокійливий засіб для дитини, особливо вночі
  • Не використовувати підсолоджені напої
  • Не практикувати безладне грудне вигодовування, особливо після року
  • Якщо є необхідність в питті, вночі в пляшечку наливати лише кип’ячену воду
  • Не зловживати соками, особливо консервованими
  • Привчати дитину до чищення зубів з моменту прорізування першого зуба
  • Регулярно звертатись до стоматолога для проведення профілактичних заходів

 

13. Які найголовніші настанови батькам стосовно збереження зубів у їхньої дитини Ви б надали?

Пам’ятати, що лише Ви несете відповідальність за здоров’я  дитини. Ваші діти не можуть самостійно прийняти рішення про візит до лікаря. А тому Вам слід привести дитину до спеціаліста на консультацію, вислухати лікаря, і лише тоді приймати рішення про те, лікуватися чи ні, в якій клініці і яким чином, а не копіювати те, що робить Ваш сусід чи колега. Подружіть з дитячим стоматологом, а вже він забезпечить  індивідуальний підхід до лікування стоматологічних захворювань у дитини в залежності від віку, загального стану організму, стадій розвитку зубів із використанням відповідних пломбувальних матеріалів, проведення комплексу лікувально-профілактичних заходів. А ретельне дотримання Вами рекомендацій лікаря і регулярність відвідин стоматолога дозволить забезпечити повноцінне функціонування зубо-щелепової системи у Вашої дитини.